ser w kostce

Podpuszczka w produkcji sera

Jednym ze składników wielu serów jest podpuszczka ze sklepu aledobre.pl, czyli enzym przyczyniający się do ścinania mleka. Zazwyczaj jest on pozyskiwany z żołądków młodych zwierząt – na przykład cieląt. Z tego powodu osoby, które nie mogą spożywać produktów odzwierzęcych z powodów zdrowotnych, religijnych lub innych – powinny dokładnie zapoznać się z etykietą sera, który zamierzają kupić.

Podpuszczki zwierzęce

Enzym trawienny nazywany podpuszczką występuje w komórkach nabłonka żołądka młodych ssaków w okresie, kiedy żywią się one wyłącznie mlekiem. Najczęściej pozyskuje się ją z cieląt, koźląt i jagniąt, a następnie oczyszcza i zagęszcza. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji dojrzewającego sera w celu wspomagania procesu rozkładu poszczególnych białek. Najpopularniejsza jest jej forma płynna, ale na rynku występuje także w formie tabletek i proszku.

Podpuszczki mikrobiologiczne

Stosunkowo niedawno opracowano podpuszczkę mikrobiologiczną, która stanowi alternatywę dla enzymów pozyskiwanych z żołądków młodych ssaków. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, których dieta wyklucza spożycie produktów odzwierzęcych. Jedną z jej wad nie do końca przewidywalne działanie, w wyniku którego ser może zyskać gorzkawy posmak. Zastosowanie znajduje głównie w serach, które dojrzewają krócej niż sześć miesięcy. Niestety, jak dotąd wpływ mikrobiologicznych podpuszczek na zdrowie człowieka nie został zbadany – nie wiadomo zatem, czy ich stosowanie jest w pełni bezpieczne.

Podpuszczki roślinne

Z myślą o weganach i wyznawcach niektórych religii zabraniających spożycia pewnych substancji odzwierzęcych, w produkcji serów stosuje się również enzymy pozyskiwane z roślin. Ich działanie jest zbliżone o podpuszczek zwierzęcych, jednak ich użycie powoduje zgorzknienie sera. Dużo bardziej funkcjonalne okazały się podpuszczki pozyskane z różnego rodzaju mikroorganizmów (na przykład z bakterii i pleśni), które są dostępne pod innymi nazwami handlowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *